skip to Main Content
504 632 940 serwis@eko-instal24.pl
Pompy Ciepła – Zastosowanie I Zasady Działania.

Pompy ciepła – zastosowanie i zasady działania.

Pompy ciepła to urządzenia, które wymuszają przepływ energii cieplnej z zimniejszego obszaru do cieplejszego.
Taki przepływ ciepła jest nienaturalny, ale można go osiągnąć dzięki układowi sprężarki, skraplacza i parownika.
Pompa ciepła nie musi służyć tylko do ogrzewania mieszkania czy domu, ale może być wykorzystana także do ogrzewania wody użytkowej.
Formalnie pompami ciepła są również lodówki i klimatyzacje, ale nie o nich dziś mowa.

Pompy ciepła mogą osiągać sprawność rzędu 300-400% co oznacza, że mogą produkować 3-4 razy więcej ciepła niż zużywają energii elektrycznej.
Sprawność pompy ciepła jest jednak tym mniejsza, im mniejsza jest różnica temperatur w obszarach, pomiędzy którymi ciepło jest transportowane. Dlatego stosuje się kilka podstawowych rodzajów pomp, które różnią się sprawnością i kosztem instalacji.
Najmniej wydajne i najtańsze są pompy powietrzno-powietrzne. Pobierają one energię wprost z powietrza na zewnątrz i przekazują ją do powietrza w domu.


Bardziej wydajne są pompy powietrzno-wodne, które przekazują ciepło z powietrza do obiegu grzewczego (najczęściej ogrzewania podłogowego, które nie wymaga dużej temperatury wody i z tego powodu się tu sprawdza).
Najdroższe, ale najbardziej efektywne są pompy gruntowo-wodne. Wynika to z tego, iż temperatura gruntu nigdy nie spada poniżej zera nawet w czasie silnych mrozów (przy pewnej głębokości), w odróżnieniu od temperatury powietrza.

Pompa ciepła nie jest tańsza niż ogrzewanie np., kotłem węglowym, ale za to nie wymaga komina, miejsca do składowania opału i jest praktycznie bezobsługowa. A jeśli dom posiada także instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, energia elektryczna do zasilania pompy ciepła może być całkowicie „darmowa”. Również zimą, gdy słońca jest mało, a zapotrzebowanie na ogrzewanie duże. Jest to możliwe dzięki temu, że latem, gdy mamy duży nadmiar produkowanej energii elektrycznej, możemy ja oddać do sieci energetycznej, a zimą większość z niej bezpłatnie odebrać.

Montaż pomp ciepła dokonują specjalistyczne firmy, które prowadzą sprzedaż i montaż na miejscu u klienta. Pompa ciepła jest zatem nie tylko bardziej ekologiczną alternatywą do ogrzewania domu, ale może być także tańsza w użytkowaniu niż piec na paliwo stałe lub gaz, a do tego jest praktycznie bezobsługowa i ma dużą żywotność.

Back To Top